EnToen heeft lesideeën die zijn te gebruiken in het basisonderwijs. Deze zijn ook te vinden op Eduapp.nl. Deze post gaat over Max Havelaar.

Door te werken met een vensterplaat komen de leerlingen meer te weten over Max Havelaar. De leerlingen ontdekken aan de hand van deze interactieve vensterplaat door wie en waarom dit beroemde boek geschreven werd. De aflevering die Het Klokhuis maakte biedt een duidelijke en aansprekende introductie op “het boek dat een einde maakte aan het kolonialisme”.

banner EnToen lesidee

Lesdoel Max Havelaar

Aan het einde van de les weten de leerlingen:

  • wanneer en door wie het boek Max Havelaar geschreven is.
  • waarom Multatuli Max Havelaar schreef en kunnen de leerlingen in eigen woorden iets vertellen over de situatie in de kolonie Nederlands-Indië.
  • in eigen woorden te vertellen wat Multatuli met zijn boek bereikt heeft.
  • wat het Max Havelaar keurmerk is.

Opdracht

Introductie

Introduceren van Max Havelaar, bijvoorbeeld door het klassikaal bekijken van de Klokhuisaflevering over Eduard Douwes Dekker (Multatuli).

Kern

Open de Entoen Nu app en ga naar de periode Max Havelaar. Ga naar Beeldmateriaal en klik op het Klokhuisplaatje met de camera.
Deze video is ook te vinden op de website van het Klokhuis.

Open de vensterplaat in de app en ga met je leerlingen op ontdekkingstocht. Klik steeds op [i] en vindt hier meer informatie. De vensterplaat is te vinden in de periode Max Havelaar in de EnToen Nu app (bij Beeldmateriaal) en is te herkennen aan de afbeelding met de [i].

Je vraagt kort aan enkele leerlingen of ze n.a.v. de aflevering al wat kunnen vertellen over wat ze op de plaat zien. Daarna neem je jouw leerlingen mee op ontdekkingstocht, want op deze interactieve vensterplaat is van alles te ontdekken.

Afsluiting

De leerlingen maken zelfstandig of in groepjes de vragen van de werkbladen. Daarna bespreek je de antwoorden met de leerlingen.

Het werkblad is via de onderstaande link te downloaden:
Download het werkblad

De kinderen kunnen nog meer informatie vinden, zoals filmpjes, boeken, websites en Er-op-uit in de app – zie “Verwijzingen”.

Benodigdheden

Stappenplan

  1. Voer een kort klassikaal gesprek over hoe en waarom Nederland multicultureel is.
  2. Bekijk klassikaal het filmpje.
  3. Bekijk de vensterplaat met de kinderen en bespreek de verschillende onderdelen.
  4. Laat de kinderen de vragen op het werkblad maken en/of laat ze een opdracht van het opdrachtenwiel maken.
  5. Bespreek de antwoorden op het werkblad en opdrachtenwiel.
  6. Optioneel – Kijk naar de Verwijzingen (boeken en films, Er op uit, websites).