EnToen heeft lesideeën die zijn te gebruiken in het basisonderwijs. Deze zijn ook te vinden op Eduapp.nl. Deze post gaat over Aletta Jacobs.

In deze les staat de vensterplaat over Aletta Jacobs centraal. De leerlingen ontdekken aan de hand van deze interactieve vensterplaat wie deze eerste vrouwelijke arts was, hoe ze op de universiteit terecht is gekomen, wat ze betekend heeft voor de Nederland en hoe het feminisme zich verder heeft ontwikkeld. De aflevering die Het Klokhuis maakte over Aletta Jacobs biedt een duidelijke en aansprekende introductie op deze bekende Nederlandse arts en feministe.

banner EnToen lesidee

Lesdoel Aletta Jacobs

Aan het einde van de les:

  • kunnen de leerlingen Aletta Jacobs plaatsen op de tijdbalk.
  • weten de leerlingen dat Aletta de eerste Nederlandse vrouw was die officieel mocht studeren aan de universiteit.
  • weten de leerlingen dat Aletta de eerste vrouwelijke arts was in Neder­ land en wat haar verdiensten als arts zijn geweest.
  • weten de leerlingen in eigen woorden uitleggen wat ‘feminisme’ is en dat Aletta in de eerste feministische golf een voor­ vechter voor het vrouwenkiesrecht was.
  • weten de leerlingen dat er ook een tweede feministische golf is geweest en kunnen ze de belangrijkste actie­ punten daarvan benoemen.

Introductie:

U kijkt ter introductie met uw leerlingen naar de aflevering die Het Klokhuis maakte over Aletta Jacobs. Vooraf vraagt u aan uw leerlingen of ze zich de laatste verkiezingen kunnen herinneren. “Wie mogen er eigen­lijk stemmen in Nederland?” (Mannen en vrouwen bo­ven de achttien jaar.) Weten uw leerlingen of dit altijd zo geweest is?
U schrijft enkele antwoorden op ’t bord

Kern:

Na het kijken van de aflevering van Het Klokhuis, zet u de interactieve vensterplaat van Aletta Jacobs op uw digiboard. U vraagt kort een paar leerlingen of ze, n.a.v. wat ze in de Klokhuisaflevering gezien hebben, wat kunnen vertellen over wat ze op de plaat zien. Klik steeds op [i] en vindt hier informatie over het onderwerp. De vensterplaat is te vinden in de periode Aletta Jacobs in de app (Beeldmateriaal) en is te herkennen aan de afbeelding met de [i].

 Daarna neemt u uw leerlingen mee op ontdek­kingstocht, want op deze interactieve vensterplaat is van alles te ontdekken. Wat? Dat leest u in de achter­grondinformatie.

Afsluiting:

De leerlingen maken zelfstandig of in groepjes de vragen van het werkblad of doen een opdracht van het opdrachtenwiel in de app bij Opdrachten voor de periode over Aletta Jacobs. Daarna bespreek je de antwoorden/opdrachten met de leerlingen.

Het werkblad is via de onderstaande link te downloaden:

Download het werkblad (klik rechts en kies “Opslaan als…”)

De kinderen kunnen nog meer informatie vinden, zoals filmpjes, boeken, websites en Er-op-uit in de app – zie “Verwijzingen“.
 

Benodigdheden:

Stappenplan Aletta Jacobs:

  1. Bekijk klassikaal de aflevering van het Klokhuis over Aletta Jacobs
  2. Bekijk de vensterplaat over Aletta Jacobs met de kinderen en bespreek de verschillende onderdelen.
  3. Laat de kinderen de vragen op het werkblad maken en/of laat ze een opdracht van het opdrachtenwiel maken.
  4. Bespreek de antwoorden op het werkblad en opdrachtenwiel.
  5. Optioneel – Kijk naar de Verwijzingen in de EnToen App (boeken en films, Er op uit, websites).