EnToen heeft lesideeën die zijn te gebruiken in het basisonderwijs. Deze zijn ook te vinden op Eduapp.nl. Deze post gaat over Eise Eisinga.

In deze les staat de vensterplaat over Eise Eisinga centraal. De leerlingen ontdekken aan de hand van deze inter­ actieve vensterplaat wie Eise Eisinga was, wat een planetarium is, waarom hij zijn planetarium bouwde en dat Eise leefde in de tijd van de Verlichting. De aflevering die Het Klokhuis maakte biedt een duidelijke en aansprekende introductie op de man die van zijn eigen huis een planetarium maakte.

banner EnToen lesidee

Lesdoelen Eise Eisinga

Aan het einde van de les:

  • weten de leerlingen wie Eise Eisinga was.
  • weten de leerlingen wat een planetarium is.
  • weten de leerlingen waarom hij zijn planetarium bouwde.
  • weten de leerlingen dat de kunststroming zich in verschillende kunstvormen heeft geuit.
  • weten de leerlingen dat Eise leefde in de tijd van de Verlichting en weten ze dat kennis, verstand en wetenschap in de Verlichting centraal stonden.

Introductie

U kijkt ter introductie met uw leerlingen naar de aflevering die Het Klokhuis maakte over de Eise.
Vooraf houdt u een kort gesprekje met uw leerlingen over wat zij al weten over ons zonnestelsel.

Kern

Na het kijken van de aflevering van Het Klokhuis, zet u de interactieve vensterplaat van Eise Eisinga op uw digiboard. U vraagt kort een paar leerlingen wat ze al herkennen nu ze de aflevering gezien hebben. Klik steeds op [i] en vindt hier informatie over het onderwerp. De vensterplaat is te vinden in de periode Eise Eisinga in de app (Beeldmateriaal) en is te herkennen aan de afbeelding met de [i].

Daarna neemt u uw leerlingen mee op ontdekkingstocht, want op deze interactieve vensterplaat is van alles te ontdekken.
Wat? Dat leest u in de achtergrondinformatie.

Afsluiting

De leerlingen maken zelfstandig of in groepjes de vragen van het werkblad of doen een opdracht van het opdrachtenwiel in de app bij Opdrachten voor de periode over Eise Eisinga. De leerlingen kunnen vraag 1 t/m 3 maken als ze de informatie van de vensterplaat en van de aflevering van Het Klokhuis hebben onthouden. Voor vraag 4 is meer kennis nodig. Als u deze vraag met uw leerlingen wilt maken, kunt u dat doen door:

  • de leerlingen informatie te laten verzamelen op de computer , bijvoorbeeld via https://www.sterrenkids.nl/.
  • zelf een extra blaadje met tekst voor de leerlingen te maken waarop uitleg wordt gegeven over de planeten.
  • zelf uit te leggen in welke volgorde de planeten staan.

Tenslotte bespreekt u de antwoorden met de leerlingen.

Het werkblad is via de onderstaande link te downloaden:
Download het werkblad (klik rechts en kies “Opslaan als…”)

Benodigdheden:

  • EnToen Nu App voor iOS of EnToen Nu voor Android
  • Wifi
  • Voor elke leerling een werkblad
  • Kleurpotloden

Stappenplan Eise Eisinga

  1. Bekijk klassikaal de aflevering van het Klokhuis over Eise Eisinga.
  2. Bekijk de bijbehorende vensterplaat met de kinderen en bespreek de verschillende onderdelen.
  3. Laat de kinderen de vragen op het werkblad maken en/of laat ze een opdracht van het opdrachtenwiel maken.
  4. Bespreek de antwoorden op het werkblad en opdrachtenwiel.
  5. Optioneel – Kijk naar de Verwijzingen in de EnToen App (boeken en films, Er op uit, websites).